Live Chat Software
Live Chat Software

Atrakcyjne rabaty

od Leroy Merlin

Dowiedz się więcej

Osiedle Niezapominajek

Domy w standardzie NF-40

Dowiedz się więcej

Odkrycie Roku 2014

Laur Klienta za budownictwo energooszczędne.

Dowiedz się więcej

Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Na portalu BudujemyDom.pl ukazał się w 2009 roku artykułu, który opisuje zalety budownictwa niskoenergetycznego. Mimo upływu lat proporcje wyliczeń zachowują aktualność. Dalej roczny koszt ogrzewania  domu w standardzie NF 40 jest trzykrotnie mniejszy od standardowego.

Poniżej artykuł:

Czy opłaca się budować domy energooszczędne?

Opłaca się z wielu powodów.  Przede wszystkim należy pamiętać, że obowiązujące w Polsce wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków są bardzo małe w porównaniu do innych krajów o podobnym klimacie.

Po prostu oznacza to, że obowiązujące prawo nie nadąża za postępem w dziedzinie budownictwa i jest nieadekwatne do ciągle wzrastających cen energii. Zatem w interesie każdego inwestora powinno być wybudowanie domu o jak najlepszym standardzie energetycznym, ponieważ zwiększone nakłady zostaną dość szybko zrekompensowane.

Na przykład szacuje się, że obecnie koszt budowy domu pasywnego jest wyższy o 15-25% w stosunku do budynku „normatywnego”. Jednak za kilka lat ta różnica będzie mniejsza od 10%. Podobnie bowiem było w Niemczech. Jeszcze w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku budynki pasywne były tam droższe o ponad 30 % od typowych, ale obecnie różnica wynosi zaledwie 8% kosztów budowy.
Warto też zwrócić uwagę na to, jak wymierne są korzyści z inwestowania w domy energooszczędne lub pasywne. Najlepiej posłużyć się przykładem.  Do rozważań przyjęto typowy współczesny dom jednorodzinny o powierzchni 150 m² ogrzewany za pomocą gazu.


Dom z wentylacją grawitacyjną to przeżytek, ponieważ straty energii cieplnej są niekontrolowane i zbyt duże w stosunku do obecnych wymagań.

Struktura zużycia energii, a tym samym kosztów eksploatacji jest dość standardowa, czyli:      

- na ogrzewanie zużywa się 144 kWh/ m²rok – przyjmując cenę 0,60 zł/ kWh to 12 960 zł/rok,
- na przygotowanie ciepłej wody zużywa się 30 kWh/m²rok – przy cenie 0,60 zł/kWh to 2700 zł/rok,
- na gotowanie, oświetlenie i zasilanie urządzeń  elektrycznych zużywa się 26 kWh/m²rok – przy średniej cenie gazu i energii elektrycznej 0,70 zł/kWh to 2730 zł/rok.

Roczny koszt utrzymania takiego domu wynosi więc 18 390 zł i wymaga dostarczenia, aż 30 000 kWh energii (200 kWh/m²rok). Zobaczmy teraz co się zmieni, gdy będziemy rozważać podobny dom ale o standardzie budynku energooszczędnego.

Dla uproszczenia na przygotowanie ciepłej wody, gotowanie oraz zasilanie urządzeń elektrycznych przyjęto takie samo zużycie energii, jak poprzednio. Wtedy struktura kosztów przedstawia się następująco:    

- na ogrzewanie trzeba 44 kWh/m²rok – przyjmując cenę 0,60 zł/kWh to 3960 zł/rok, 
- przygotowanie ciepłej wody bez zmian, czyli 30 kWh/m²rok – to 2700 zł/rok, 
- gotowanie, oświetlenie i zasilanie urządzeń  elektrycznych bez zmian, czyli 26 kWh/m²rok – to 2730  zł/rok.

Roczny koszt eksploatacji domu energooszczędnego wyniesie więc 9390 zł i będzie niższy o 9000 zł od budynku standardowego. Przy tym ilość zużywanej energii zmniejszy się o połowę i wyniesie  15 000 kWh (100 kWh/m²rok). A to przecież oznacza, że modernizując budynek mieszkalny można zaoszczędzić aż 48% na kosztach jego utrzymania.

Na dodatek struktura zużycia energii będzie bardzo zbliżona do optymalnej.  To tylko przykład i każdy właściciel domu lub przyszły inwestor powinien sam dokonać podobnych obliczeń oczywiście uaktualniając dane wyjściowe.

   

Tylko dom z mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła może zyskać standard budynku energooszczędnego a nawet pasywnego.

źródło: http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/7628-czy-oplaca-sie-budowac-domy-energooszczedne

 

 

 


Bądźmy w kontakcie

biuro@fargogroup.pl